وکیل خانواده و نقش حیاتی آن در زندگی ما

 

وکیل خانواده

 

وکیل خانواده کیه و کی بهش احتیاج داریم؟

وکیل خانواده و اهمیت داشتنش رو با خوندن این داستان کاملا لمس میکنی. رامین و لیلا علی رغم مخالفت خانواده هاشون با هم ازدواج کردن. رامین کارمند اداره مخابرات و لیلا دختر یه خانواده ثروتمند بود. اوایل همه چیز خوب بود تا موقعی که رامین به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرد. روابط زن و شوهری رو به سردی رفت تا جایی که رامین کنترلشو از دست داد و لیلا رو کتک زد.

چون یه دختر کوچیک داشتن، لیلا از ترس اینکه اگه طلاق بگیره دخترشو به شوهرش بدن این موضوع رو پیش خانوادش مطرح نمیکرد. برای همین منتظر میشه تا دخترش به سن بلوغ برسه، بعد درخواست طلاق بکنه و دخترش برای همیشه پیش خودش باشه. تا 10 سال آزگار زندگی مثل جهنم رو تحمل میکنه تا بالاخره میتونه از شوهرش طلاق بگیره و حضانت دخترشو بگیره.

اما لیلا بزرگترین اشتباه زندگیشو در همون سال اول زندگی خود مرتکب شده بود، عدم مشاوره  با یک وکیل طلاق خوب بود. چون نمیدونست اگه به دادگاه بره و مسئله اعتیاد شوهرشو مطرح کنه و بگه که رامین خیلی از وظایف زناشویی رو انجام نمیده به راحتی طلاق میگیره. مسئله خیلی مهمتر اینکه حضانت فرزند دختر تا 7 سالگی با مادر هست و همون روز اول میتونست با خیال راحت طلاق بگیره.

بیایید لیلای داستان ما نباشید و برای مسائل حقوقی و دعاوی خانوادگی وکیل خوب بگیرید تا بیهوده عمر خودتون رو تلف نکنید و هزینه های نامربوط رو متحمل نشید. برای راحتتر متوجه شدن سوال ” وکیل خانوده کیست” براتون یه مثال دیگه میزنم. همونطوری که واسه هر بیماری به دکتر میریم برای دعاوی خانوادگی هم باید پیش یه وکیل بریم.

حالا که یه تجسمی از وکیل و وکیل خانواده تو ذهنتون درست شده، بیایید بررسی کامل تری در مورد همین موضوع و تمامی اختیاراتی که یه وکیل خانوادگی میتونه داشته باشه و همچنین دادگاه خانواده داشته باشیم.

18 وظیفه دادگاه خانواده

براساس ماده 4 قانون حمایت خانواده که در  اسفند ماه سال 1391 به  تصویب رسید، امور و دعاویی که در پایین بهشون اشاره کردم در صلاحیت دادگاه خانواده هست.

دادگاه خانواده

 1. نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن آن
 2. نكاح دائم، موقت و اذن در نكاح
 3. شروط ضمن عقد نكاح
 4. ازدواج مجدد
 5. جهيزيه
 6. مهريه
 7. نفقه زوجه و اجرت المثل ايام زوجيت
 8. تمكين و نشوز
 9. طلاق، رجوع، فسخ و انفساخ نكاح، بذل مدت و انقضای آن
 10. حضانت و ملاقات طفل
 11. نسب
 12. رشد، حجر و رفع آن
 13. ولايت قهری، قيمومت، امور مربوط به ناظر و امين اموال محجوران و وصايت در امور مربوط به آنان
 14. نفقه اقارب
 15. امور راجع به غايب مفقود الاثر
 16. سرپرستی كودكان بی سرپرست
 17. اهداي جنين
 18. تغيير جنسيت

همونطوری که مطالعه کردین واقعا سخته که در موارد بالا اطلاعات کافی داشت و تونست از حق خود دفاع کرد. برای همین باید با یک وکیل خانوادگی که در این موارد تجربه کافی دارد رو استخدام کنید. بررسی تمام موارد بالا براتون یکم خسته کننده میشه برای همین یه سری از موارد پرکاربرد رو با هم بررسی میکنیم.

وکیل برای طلاق لازمه یا خودم از پسش برمیام؟

 

طلاق

باید بگم یکی از مسائلی که در دادگاه خانواده بسیار شایع هست طلاق هست. برای همین مردم به وکیل خانواده ای که در امور طلاق تخصص داشته باشه (وکیل طلاق) بیشتر نیاز پیدا میکنند. از دید فقهی به عنوان مکروه ترین حلال خدا یاد میشه. خانواده یک نهاد مقدسی هست و با تلاش و عشق و علاقه ساخته میشه. دور از انصافه که به راحتی خراب بشه. ولی زمانی که برای اعضای خانواده زندگی در کنار هم قابل تحمل نباشه چاره ای جز طلاق نیست.

در رابطه با سوالی که در تیتر این پاراگراف هم مطرح کردم باید بگم که به نفعتونه که وکیل داشته باشید. چون خیلی پیش اومده که با طرفین با گفتن یک جمله اشتباه، موضوع به ضررشون تموم شده. به 4 سوال پایین پاسخ بدید و متوجه میشید که به وکیل طلاق نیاز دارید یا نه؟

 

4 سوالی که قبل از گرفتن وکیل طلاق از خودتان باید بپرسید

 

وکیل طلاق

 1. آیا نسبت به دادگاه خانواده و قوانین ازدواج اطلاعات کافی دارید؟
 2. آیا در جلسات دادگاه تحت تاثیر احساسات قرار نمی گیرید و هوشمندانه تصمیم می گیرید؟
 3. چقدر تجربه دارید که با توجه به شرایط متغیر بتوانید راه حل های موثر اتخاذ کنید؟
 4. آیا میدونید برای رسیدن به هدف نهایی و پیروزی میتوان از چه مزیت های صرف نظر کرد؟

اگه کمی به سوالات بالا دقت کنید میبینید که کار سخت تر از اون چیزی هست که فکرش رو میکنید. با عدم آگاهی از قوانین یا تحت تاثیر قرار گرفتن احساسات سرنوشت دادگاه شما به ضررتون تموم میشه

انواع درخواست طلاق

درخواست طلاق از طرف مرد

در قانون اساسی ایران که منبطق بر قانون اسلامی است حق طلاق با مرد است. برای این کار نیازی به ارائه دلیلی خاصی نیست. فقط باید به دادگاه مراجعه بکنه و بعد از صدور گواهی عدم سازش، طلاق گرفته میشه. البته ناگفته نمونه که مرد ملزم  به پرداخت مهریه، جهیزیه و نفقه هست.

درخواست طلاق از طرف زن

درخواست زن برای طلاق در صورتی پذیرفته می شود که یکی از موارد زیر مقرر بشه که به اینا شروط دوازده گاه طلاق معروفند:

 1. سوء رفتار زوج تا حدی که زندگی برای زوجه رو غیر قابل تحمل کنه
 2. جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح ممکن نباشه
 3. ابتلای زوج به بیماری صعب العلاج که دوام زندگی زناشویی خطرناک باشه
 4. اشتغال زوج به شغلی که با حیثیت زوجه و مصالح خانوادگی منافات داشته باشه
 5. اعتیاد زوج به نحوی که ادامه زندگی رو برای زوجه سخت بکنه
 6. محکومیت زوج به حبس پنج ساله یا بیشتر
 7. دادگاه تشخیص بده که زوج خانواده رو بدون عذر موجه ترک کرده
 8. بچه دار نشدن در صورتی که اشکال از مرد باشه
 9. مفقود الاثری شوهر که از شش ماه از مراجعه همسر به دادگاه گذشته باشه
 10. ازدواج مجدد شوهر بدون جلب رضایت همسر اول خود یا عدم رعایت عدالت بینشون
 11. مرد به جرمی مرتکب بشه که مغایر شئونات همسرش باشه
 12. پرهیز کردن شوهر از دادن نفقه به مدت شش ماه

طلاق توافقی

بعضی مواقع زن و شوهر با هم توافق می کنند که از هم جدا بشن که در این صورت راه آسان و کم هزینه تری نسبت به موارد بالا رو پیش رو خواهند داشت. در طلاق توافقی که باید طرفین در رابطه با مسائل زیر به توافق رسیده باشند

با اینکه زن و شوهر با هم توافق کنند باز هم به وکیل طلاق احتیاج دارن که به وکیل این پرونده وکیل طلاق توافقی میگن. چرا که براساس تجربه گاها زن یا مرد احتیاجی به گرفتن وکیل ندیدن و خودشون مستقیما اقدام کردن و که در آخر متحمل زیان های زیادی شدن. برای همینه که در اینجا نقش وکیل طلاق توافقی پررنگ میشه.

 

نفقه چیه و شامل چه چیزهایی میشه؟

 

نفقه

نفقه به معنی انفاق و کمک کردن از باب نیکوکاری است. البته در رابطه به زوجه که موضوع بحث ماست الزام آور هست.

براساس ماده 1107 قانون مدنی نفقه شامل همه نیاز های متعارف مادی زن مثل غذا، لباس، خونه و اسباب خونه، هزینه های پزشکی و خدمتکار و غیره هست. البته با توجه به خانواده زوجه که در خانواده ثروتمند یا فقیری بزرگ شده و همچنین با در نظر گرفتن وضع مالی زوج تعیین شده و به کارشناس مراجعه میشه

در ازدواج دائم پرداخت نفقه بر مرد واجبه ولی در صیفه موقت نفقه به زن تعلق نمی گیره مگه اینکه در صیغه نامه قید بشه

چه زمانی زن از نفقه محروم میشه؟

در صورتی که زن وظایف زناشویی خود را انجام ندهد و به اصطلاح تمکین نکند از نفقه مرحوم میشود. خودداری کردن زن از ادای وظایف زناشویی را نشوز میگن و ثابت کردن اون هم بر عهده مرد است.

نمیخوام نفقه بدم!!

 

نفقه چیست

در صورتی که مرد نخواد نفقه همسرش رو بده. زن با توجه به شرایط دوازده گانه ای که در بالا بهش اشاره کردم میتونه برای خودش وکیل طلاق بگیره و درخواست طلاق بکنه. در صورتی که حکم نفقه صادر بشه، متناسب با مبلغ نفقه خونه، ماشین و حساب های بانکی مرد توقیف میشن تا نفقه زن تسویه بشه. پس زرنگی نکنین و نفقه تون رو بدین 🙂

وکیل خانواده در ارومیه

 

سعی کردم در اینجا تجسمی از وکیل خانوادگی و وظایف اون و همچنین دادگاه خانواده و اختیاراتش رو در ذهنت ایجاد کنم. دلم میخاد که برای کارهای خوب و شادی بخشی مثل ازدواج و… به وکیل خانواده احتیاج پبدا کنید ولی با توجه به زندگی در شرایط سخت این دور و زمونه مشکلات ناخواسته پیش میان و مجبوریم حلشون کنیم

من جعفر صادق دادگر وکیل پایه یک دادگستری اینجام که کمکت کنم. هر موقع به وکیل خانواده در رابطه با وکیل طلاق، وکیل نفقه، وکیل حضانت و… احتیاج داشتی میتونی رو من حساب کنی.

 

آنچه از مسائل دعاوی خانواده نیاز است بدونید

دعاوی خانوادگی از مسائل حقوقی است که در قانون تعریف شده که برای زوجین در قانون مدنی,قانون حمایت خانواده و قانون آئین دادرسی مدنی راجع به بخشی از موارد و حتی قانون جزاء که شامل خط مشی زندگی,تکالیف ,شرایط و حقوق خانواده ها را تعریف می کنه.

نحوه محاسبه نفقه زن

 

دو شرط برای وجوب نفقه ضروری است:

1-دایمی بودن عقد:که قانون مدنی در ماده 1106 تصریح میکنه که در عقد دایم نفقه زوجه به عهده شوهر است.

2-تکمین کامل زوجه:درصورتی که زنی به صورت از همسر خود تمکین نکنه عنوان ناشزه بروی تعلق میگیره و در نتیجه پرداخت نفقه ازشوهر سلب می شه.

وقتی که زن نسبت به مطالبه نفقه اقدام کنه، مراجع قضایی برای تعیین نفقه این امر را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع میدن. تا نفقه زوجه را با درنظرگرفتن شئونات و تحصیلات و خانوائه پدری وی تعیین کنه و با توجه به نظر کارشناس حکم مقتضی صادر میشه.

اجرت المثل درچه صورتی تعلق می گیره؟

طبق تبصره ماده 336 از قانون مدنی اجرت المثل ایام زناشویی مقدر میکنه:  << چنانچه زوجه کارهایی راکه شرعا به عهده وی نبوده و عرفا برای آن اجرت المثل تعلق می گیرد. به دستور زوج و عدم قصد تبرع انجام داده باشد. برای دادگاه نیز ثابت شود دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می نماید.>>

مطالبه اجرت المثل ایام زناشویی با تقدیم دادخواست از طرف زوجه به دادگاه خانواده به عمل می آید. همچنین زمانی که پرونده ها به خواسته طلاق تو دادگاه مطرح باشه. دادگاه ضمن رای خود باید تکلیف اجرت المثل را تعیین کنه. نحوه محاسبه آن اگر توافقی بین زوجین نباشه توسط کارشناس با بررسی اموال منقول و غیر منقول زوج تعیین میشه.

همه چیز درباره ی مهریه

مهریه مالی است که قابلیت تملک داشته باشه و درعقد نکاح مرد تعهد میکنه که به زوجه بپردازه.بنابراین مهریه مالی است که هنگام عقد نکاح برای ضوابط شرع و رسم عادت از طرف مرد به زن پرداخت میشه. صداق-صداقیه ,کابین و قرض هم نامیده می شود.

مهریه عندالمطالبه است یعنی به محض انعقاد عقد نکاح زوجه مالک مهریه میشه.

اگر نکاح باطل یا از طرف مرد یا زن فسخ بشه، مهریه به زن تعلق نمی گیره. بعد از فوت زن مهریه از طریق وراثت قابل مطالبه است. یعنی وارث می توانند به نسبت سهم الارث ادعای مهریه را داشته باشن.

حضانت فرزندان مشترک

 

حضانت فرزند

 

حضانت فرزند حق و در عین حال تکلیفی است که قانون برای حفظ و نگهداری کودک به والدین سپرده است. وظیفه حفظ و نگهداری فرزندان زندگی مشترک بر عهده والدین است. اما امکان اینکه با توافق طرفین این وظیفه به صورت فردی انجام بشه.

حال اگر توافقی وجود نداشت قانون حضانت فرزندان تا سن هفت سالگی را وظیفه ی مادر و بعد از آن به عهده ی پدر است. البته در این میان تفاوتی بین دخترو پسر وجود داره. دختر بعد از هفت سالگی تا سن 9 سالگی که سن بلوغ است به مدت 2 سال نزد پدر میمونه.  پس از آن به تشخیص خود پدر یا مادر را جهت زندگی انتخاب می کنه.

درخصوص پسر پس از سن هفت سالگی تا 15 سالگی با پدر زندگی می کنه. پس از آن به انتخاب خود  ادامه زندگی با پدر یا مادر را انتخاب می کنه. در صورت فوت پدر طبق قانون مدنی در هر حال حضانت با مادر است.